O opalaniu

VADEMECUM

 

1. Ultrafiolet.

Promieniowanie UV (ultrafioletowe) , z jakim ma kontakt nasz organizm, zarówno to pochodzące ze słońca jak i z urządzeń opalających, emituje fale z zakresu UVA oraz UVB. Oba rodzaje fal inicjują w naszej skórze produkcję melaniny – pigmentu, który powoduje, że nasza skóra brązowieje. UVA jest promieniowaniem dominującym, nadaje ono skórze złotawy kolor. Promieniowanie UVB, którego jest znacznie mniej (kilka procent), powoduje zaczerwienienie skóry i może prowadzić do poparzeń. Ono też odpowiada za syntezę witaminy D w naszych organizmach. Witamina D ma wpływ na bardzo wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Udowodniono pozytywny wpływ właściwego poziomu witaminy D na układ krążenia, odporność organizmów, ochronę przed stwardnieniem rozsianym, łuszczycą, depresją, osteoporozą, osteomalacją a nawet niektórymi rodzajami nowotworów (prostaty, jajników, piersi, jelita grubego).

2. Bezpieczeństwo.

Ekspozycja na promieniowanie UV, zarówno naturalne jak i sztuczne, musi być rozważna, aby nie powodowała niekorzystnych skutków. Dlatego konieczne jest stosowanie sesji o umiarkowanej długości, uzależnionej od fototypu skóry, z wystarczającą ilością czasu pomiędzy seansami. Indywidualne dostosowanie długości czasu ekspozycji i przerw pozwoli na uniknięcie groźnych w skutkach poparzeń.

Badania naukowe przeprowadzone w wielu krajach dowiodły, że regularna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe pozwala w naturalny sposób zapewnić właściwy poziom witaminy D w organizmie. Niestety nie da się „zmagazynować” tej witaminy w naszych ciałach na dłuższy czas. Dlatego nie przedłużajmy nadmiernie czasu ekspozycji np. będąc na urlopie. Skutkować to może groźnym poparzeniem a nasze zdrowie nic na tym nie zyska.

4. Opalanie i makijaż.

Wystawianie na działanie promieni UV skóry pokrytej kosmetykami kolorowymi, nie przeznaczonymi do opalania, czy też perfumami może być przyczyną alergii i podrażnień. Promienie ultrafioletowe otwierają pory, co ułatwia wnikanie do skóry składników makijażu. Dlatego należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu cery przed opalaniem.

5. Pielęgnacja skóry.

Pogląd, że odświeżający prysznic po opalaniu zmywa i ściera opaleniznę, jest fałszywy. Opalenizna powstaje w skórze, a nie na skórze. Kąpiel po opalaniu regeneruje, nawilża i odżywia skórę. Dlatego ważne jest stosowanie dobrych środków myjących – najlepiej naturalnych, a następnie użycie balsamu do ciała. Taka pielęgnacja skóry nada jej gładkości i jędrności oraz spowoduje, że opalenizna nabierze wyrazu .

6. Substancje uwrażliwiające na UV.

Wiele substancji chemicznych, syntetycznych jak i naturalnych, stosowanych zewnętrznie lub podawanych doustnie, powoduje nadwrażliwość skóry na działanie promieni ultrafioletowych. Po ich spożyciu lub zastosowaniu zewnętrznym, a następnie po wystawieniu skóry na działanie promieniowana ultrafioletowego bardzo szybko występuje rumień, czyli bolesne intensywne zaczerwienienie skóry, które przypomina oparzenie, czasem towarzyszy mu obrzęk a nawet pęcherze. Do leków mogących powodować takie objawy należą: psoraleny, sulfonamidy, antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe, moczopędne, psychotropowe, uspokajające, przeciwgrzybicze. Również wiele środków antyseptycznych dodawanych do kosmetyków, olejki eteryczne (jak bergamotowy, cedrowy, z drzewa sandałowego oraz z roślin cytrusowych), także uwrażliwiają skórę na promieniowanie ultrafioletowe. W razie wątpliwości należy najpierw skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby potem bez ryzyka delektować się kąpielą słoneczną.

#primary-sidebar{ stat4u